Merhaba sevgili 11.sınıf pıtırcıkları. İlkokul zamanlarında başlamış olduğunuz “Ben …. olcam” cümlesinde “….” meslek için konuşacağız bugün.. Hepinizin farklı hayalleri olsa da ortak bir yanınız var: “idealleriniz.
Peki bu ideallerinize yönelik iyi bir akademik kariyer için ne yapmalısınız? Bugün bu yapacaklarınız hakkında ufak bir soru cevap yapacağız.. Yazdıklarım arasında sorunuz yoksa lütfen aşağıya yazın , sorularınız üzerine konuşuruz.

-Hocam 11.sınıfa geçeceğim ne yapmalıyım ? [10.sınıf’ın son gününden itibaren konuşuyoruz]
Öncelikle artık birer sınav aday adayısınız.. Bu dönemde yapabileceğiniz ilk şey bir 20 25 günlük tatil. Bu tatilden önce 1 haftalık kısa bir 10.sınıf tekrarı yapın. Ardından tatilinizin keyfini çıkarın.. 20 25 Günlük tatilden sonra 10.sınıf konularını -Seçmiş olduğunuz alana öncelik vererek- tekrar edin. Bu tekrar size hem TYT hemde AYT sınavına hazırlık döneminde çok işinize yarayacaktır. Bu çalışma sonrasında 1 hafta boyunca 10.sınıfa yönelik deneme sınavlarını uygulayın.Böylece hem konuları pekiştirmiş olacaksınız hem de farklı soru tipleri ile karşınıza ilerki dönemlerde gelecek soru tiplerine hazrılanacaksınız.

-Hocam 11.Sınıf’a nasıl çalışmalıyım ?
Sevgili dostum , 11.sınıf AYT sınavının bel kemiğidir. Hangi alanda olursan ol AYT sınavının %40’lık bir kısmını 11.sınıf oluşturmaktadır.Bu sebepten ötürü , 11.sınıf konularını günlük çalışman , fazla soru çözmen gerekir.Yapacağın bu çalışmalar sınava hazırlık döneminde AYT sınavına hazırlanırken yükünü hafifletecek , rakiplerin karşısında seni avantajlı kılacaktır..

-Hocam 11.sınıf konularına çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?
11.sınıf konularına çalışırken konunu özünü kavramalısınız. AYT sınavı artık LYS sınavından farklı olarak özellikle matematik ve geometri branşlarında soruyu öğrenciye analitik düşünerek soruyu çözdürmeye çalışmaktadır.Bu soru tiplerinde başarı olmanın ve analitik düşünmenin temeli konuyu özüyle kavramaktır.

-Hocam TYT- AYT sınavına nasıl ve ne zaman hazırlanmalıyız?
Öncelikle benim şahsi tavsiyem 11.sınıfın II.dönemidir. Ancak öğrencinin başarısı ve özverisi ile bu I.Dönemin ortasına çekilebilir. Öncelikli olarak TM ve MF öğrencileri için matematik , geometri çalışmayı öneriyorum. Yaz aylarına kadar çalışılacak geometri ve matematik ile gelecek seneki çalışmanın yükü azaltılacak, bir çok konu bitmiş olarak sezona başlanacaktır.Bu da öğrencinin diğer rakiplere göre bu branşlarda daha fazla soru çözerek daha fazla soru tipi görmesini sağlayacaktır.
Ek olarak her gün düzenli paragraf sorusu çözmekte Türkçe dersinde başarılı olmaya yardımcı olacaktır. Öğrenci TYT -AYT Konu çizelgesi ve soru takip çizelgeleri ile gelişmeleri düzenli takip etmeli , her geçen gün gelişimine katkıda bulunmalıdır.

-Hocam TYT – AYT Çalışmaya nasıl başlamalıyız?
Öncelikle TYT – AYT güncel konuları öğrenin. Bu konular üzerinden branş hocaları ile görüşme yapın. Hocalarınızın sizi konuların bitirme kolaylığı gibi direktifler vererek yönlendirmesini isteyin. Ardından gerek youtube olsun gerek diğer platformlar olsun konunun derslerini izleyin.İmkanlarınız doğrultusunda bir çok kaynaktan sorular çözün.Bu çözdüğünüz kaynaklar şuan için giriş seviyesi olabilir. Bu sizin moralinizi yükseltmek içinde iyi olacaktır. Soruları kolaydan zora çözdükçe sınavı başaracağınıza inancınız artacaktır. Çözemediğiniz ve yanlış yaptığınız soruları mutlaka hocalarınıza sorun ve saklayın.Her ay bu sorulara dönerek tekrar farklı yollardan çözmeye çalışın.

-Hedeflerim doğrultusunda nasıl bir program izlemeliyim ?
Öncelikle YÖK Atlası kullanarak hedefinizin son yıllardaki başarı sıralarını belirleyin. Özellikle ortalama netleri öğrenmeniz sizin için iyi olacaktır. OBP puanınızı da mutlaka düşünün. Bu çalışmalardan sonra yapmanız gereken ortalama netler bellidir. Tabiki bu sınavın derecesine göre değişecektir. Ancak bu ortalama netler ile ağırlık vermeniz gereken dersleriniz az çok belli olur. Eksik olduğunuz derslere yönelin.Bu dersler ile ilgili izlemeniz gereken yolu dersinizin öğretmenine sorun.Öğretmeniniz tavsiyelerine göre kendinizin uyabileceği gerçekçi bir program hazırlayın.Bu programı hazırlarken limitlerinizi zorlamayın çünkü yaklasık 16 17 aylık bir çalışma yürüteceksiniz.

-Gelişme kaydedemiyor gibiyim.Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Çalıştığınız her an gelişme kaydedeceksiniz. Ancak çalışmanızın verimliliği ile gelişmeniz paralellik gösterecektir.Gelişmenizi görmenizin en iyi yolu somuta dökmektir.Günlük çözdüğünüz soruları soruları , çalıştığınzı ve bitirdiğiniz konuları bir çizelgeye dökün Hazırladığımız TYT AYT ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ]. Bu çizelgeleri aylık gerçekçi bir şekilde inceleyin.Herhangibi bir sorun veya gelişme göremiyor iseniz rehbelik öğretmeninizden , dersin öğretmeninden destek alın.

***SOSYAL MEDYA , 12.SINIFLARIN PİŞMANLIKLARI VE DİĞER TAVSİYELER.

-Sosyal medya kullanımı azaltmaya başlayın.Bu size ve derslerinize yardımcı olacaktır.Çünkü çoğu öğrenci sosyal medya kullanımı ile zamanı verimli kullanamamakta , vaktinin büyük bölümünü sosyal medyada harcamaktadır.Dileyen öğrenciler sosyal medyada geçirdiği vakti 1 haftalık gözlemlesinler. Bu gözlem sonucunda gününüzün %15-20 gibi ciddi bir oranını sosyal medyaya ayırdığını görecektir.
-12.sınıfların en büyük pişmanlıklarından biri de 11.sınıf ve diğer ara sınıflarda çalışmamaktır.Bu ara sınıflarda çalışılmayan dönemler 12.sınıfta kapatılmaya çalışmakta , adayın yükünü arttırmaktadır. Bu ara sınıflarda ve 11.sınıfta çalışmanız size ve hedeflerinize birer joker olacaktır.
-12.sınıf öğrencileri ile diyaloglar kurun.Tavsiyelerine kulak verin. Forumları , öğrenci seminerlerine katılın tecrübelerden yararlanın.Sınavın %80-85 hazırlanmak olsa da %10-15 ise sınav anını doğru değerlendirmektir. Çoğu öğrenci sınava ilk defa gireceği için bu tecrübelerden yararlanmalı , sınav anına kendini hazırlamalıdır.
-Türkiye geneli , bursluluk vb. gibi kurumsal sınavlara girin.Bu tür sınavlar sizi bir rekabete sokacaktır.Her ne kadar rekabet iyi olmasa da, öğrenci kendini bir zümre içersindeki sıralamasını görerek, kendine yeni stratejiler geliştirecektir.

Şimdilik söyleceklerim bu kadar gençler. Ufak tefek hatalar olmuş olabilir.. Aklınıza takılan bir şey varsa MUTLAKA SORUN. Bu ben olmamı gerektirmez ancak sormanız SİZİ GELİŞTİRİR

 

 

Bu 11.sınıflar ne yapmalı ? TYT-AYT,Okul :(

© 2018 - Güncel Yayıncılık- ANKARA || Korkutreis Mh. İlkiz Sk NO 18/ 7 Çankaya - Ankara